Z inicjatywy Zarządu Związku Sybiraków Koła Rogoźno – Wągrowiec, przy dobrej współpracy i pomocy samorządu Gminy Rogoźno i Miasta Wągrowiec 11 września 2021 r. członkowie i sympatycy koła uczestniczyli w wyjeździe edukacyjno-integracyjnym śladami miejsc i symboli historycznych na tereny Kaszub zwiedzając Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku.
Zwiedzając Skansen w Szymbarku uczestnicy zapoznali się z historią i kulturą Kaszub jak również w zadumie i niedowierzaniu mieli okazję zobaczyć oryginalny Dom Sybiraka – unikalny na skale światową drewniany dom przywieziony spod Irkucka i na nowo złożony w Szymbarku.

W towarzystwie przewodnika uczestnicy wyjazdu zapoznali się z historią dramatu polskich rodzin deportowanych do ZSRR, zobaczyli replikę sowieckiego Łagru oraz lokomotywę i wagony- rekonstrukcji ” Stacji bez powrotu” na bezkresnej Syberii.

Przy symbolicznym pomniku pamięci Zesłańców Syberii i pomordowanych w Katyniu członkowie koła złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicz a w znajdującym się na terenie Skansenu Kościele św. Rafała pomodlili się za ofiary zsyłek na „Nieludzką ziemię”.

Uczestnicy wyjazdu do Szymbarku
Uczestnicy wyjazdu z zarządem koła na czele składają symboliczną wiązankę kwiatów pod pomnikiem pamięci w Szymbarku.

 

Tekst: Paweł Wojciechowski
Foto : Natalia Pietrowiak, Henryk Janus

Click to listen highlighted text!