„Z miast kresowych, wschodnich osad i wsi, Z rezydencji, białych dworków i chat Myśmy wciąż do Niepodległej szli, Szli z uporem, ponad dwieście lat…!”

Pamięć nie ulega przedawnieniu. Tarnów dał dzisiaj 17 września 2020 r. temu świadectwo, oddając hołd poległym w walkach, zesłanych na wschód tym, którzy ucierpieli podczas okupacji sowieckiej.
W imię tej pamięci, a także w trosce o przyszłość by ta nigdy nie była zagrożona, by kolejne pokolenia wyrastały znając i szanując historyczną przeszłość, uroczystość ta niosła w sobie bogactwo wielu przesłań i wartości.
O pamięci mówił także dzisiaj prezydent Tarnowa Roman Ciepiela – „Spotykamy się co roku w tym samym miejscu, nie z poczucia nienawiści, nie z chęcią rewanżu czy odwetu, ale dla pamięci. Ta pamięć musi być dla nas pełna i mocna. Jesteśmy tutaj i pamiętamy, bo nie zgadzamy się na to, co się wydarzyło 17 września. Wcale nie jesteśmy niemymi świadkami historii – historia nas uczy i zobowiązuje”.


Pod Pomnikiem Ofiar Stalinizmu przedstawiciele organizacji kombatanckich, samorządu, służb mundurowych oraz placówek oświatowych złożyli wiązanki kwiatów i znicze pamięci. Uroczystość zakończono odśpiewaniem „Marszu Sybiraków” i „Roty.
W czasie uroczystości Związek Sybiraków wyróżnił prezydenta Romana Ciepielę medalem 90 – lecia Związku Sybiraków. Medal ten, przyznawany jest za szczególne zasługi na rzecz wspierania działalności Związku.

Uroczystości pod Pomnikiem Ofiar Stalinizmu poprzedziło złożenie kwiatów przy Pomniku ofiar pomordowanych na Wschodzie na Starym Cmentarzu oraz msza św. w intencji Sybiraków w tarnowskiej katedrze.

Materiały udostępnione dzięki Niezależnego Serwisu Informacyjnego KADR

Click to listen highlighted text!