Obchody Dnia Sybiraka połączone z 90-leciem Związku Sybiraków odbyły się 28 września 2018 r. na cmentarzu w Jasieniu, przy pomniku Zesłańców Sybiru. Wśród licznie zebranych mieszkańców, w skupieniu, przy wtórze werbli wprowadzone zostały poczty sztandarowe. Rozpoczął się podniosły ceremoniał, na który złożyły się: odegranie hymnu państwowego, złożenie przez liczne delegacje kwiatów i zapalenie zniczy, warty honorowe harcerzy, wystąpienia gości i gospodarzy uroczystości, m.in. przewodniczącej Rady Powiatu Heleny Sagasz, burmistrza Andrzeja Kamyszka oraz chłopców Bartka i Huberta.

W pierwszej części swego wystąpienia prezes Zarządu Koła Związku Sybiraków w Jasieniu Genowefa Karmelita przedstawiła krótki rys historyczny związany z wywózkami Polaków na Sybir, których korzeni trzeba doszukiwać się w odległej przeszłości naszego kraju, a będących konsekwencją m.in. nieudanych powstań Polaków walczących o niepodległość. Przy wtórze werbli minutą ciszy uczczono pamięć naszych rodaków, którzy spoczywają w ziemi dalekiej Syberii, Kazachstanu i tu, w kraju.

W drugiej części wypowiedzi Genowefa Karmelita zwróciła się do młodzieży ze szkół i do harcerzy: „Wasza obecność tutaj jest bardzo ważna, ponieważ liczymy na Was i wierzymy, że będziecie kontynuować pamięć o tych Sybirakach, których już wśród nas nie ma”.

Apel do młodych przekazał Bartek. Powiedział m.in.: „My, młodzi XXI w., zatrzymajmy się na chwilę. Tam, na »nieludzkiej ziemi«, zabito kiedyś wiarę, nadzieję, miłość. Była tylko śmierć. Stańmy w tym biegu, zapalmy świeczkę, złóżmy kwiaty i pamiętajmy – o to apelują do Was młodzi przyjaciele”.

Po uroczystej ceremonii zebrani przeszli do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie na dziedzińcu obejrzeli występ młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Wicinie. Uczniowie pokazali scenkę dotyczącą epoki żelaza. Spokojne plemię realizuje codzienne zajęcia; napadnięte przez wrogich, uzbrojonych Scytów, przestaje istnieć. Stroje, świetnie dobrana muzyka, drobne akcesoria to wizualizacja tego, co przecież mogło się zdarzyć. Scenka nawiązuje do archeologicznych wykopalisk, które są atrakcją współczesnej Wiciny.

W sali widowiskowej Ośrodka Kultury zebrani obejrzeli zespoły i solistów w piosenkach i pieśniach patriotycznych. Byli to uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jasieniu. Muzycznie występ opracował i towarzyszył uczniom nauczyciel muzyki Mirosław Zych.

Po części artystycznej głos zabrał prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Zielonej Górze i jednocześnie wiceprezes Zarządu Głównego Wacław Mandryk, który wręczył związkowe odznaczenia: Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Związku Sybiraków – Andrzejowi Kamyszkowi, Odznakę Honorową Sybiraka – Bogumile Gudzowskiej oraz legitymację członka wspierającego – Janinie Wójtowicz. Miłą i pożyteczną niespodziankę sprawił prezes Wacław Mandryk, przekazując egzemplarze książki „Zielonogórscy Sybiracy” bibliotekom szkolnym z Jasienia, Wiciny, Golina oraz Bibliotece Publicznej w Jasieniu.

Słodki poczęstunek zakończył tę bardzo piękną uroczystość.

Harcerze z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego pełnią wartę przy pomniku Zesłańców Sybiru w Jasieniu

Autor: Genowefa Karmelita, prezes Zarządu Oddziału Koła ZS w Jasieniu

Click to listen highlighted text!