W kinie Praha przy ul. Jagiellońskiej 26 w Warszawie odbyło się 27 września 2018 r. spotkanie jubileuszowe Sybiraków z Warszawy i województwa mazowieckiego z okazji 90. rocznicy powstania oraz 30. rocznicy reaktywowania Związku Sybiraków. Współorganizatorem spotkania, wraz z Oddziałem Warszawskim Związku Sybiraków, było Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej, które również sfinansowało uroczystość. W spotkaniu udział wzięli Sybiracy z Oddziałów: w Warszawie – z prezesem Stanisławem Sikorskim, Radomiu – z prezesem Józefem Przybyłą, Sokołowie Podlaskim – z prezesem Kazimierzem Dobrenką i Ostrołęce – z wiceprezesem Jerzym Siwkiem oraz młodzież z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Zesłańców Syberyjskich w Kalinowie z dyrektorem Adamem Jabłonką.

Spotkanie poprowadził spiker Polskiego Radia Andrzej Krusiewicz. Chór z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Zesłańców Syberyjskich w Kalinowie, pod opieką nauczycieli Ewy Krupy i Beaty Dankowskiej, odśpiewał Hymn Sybiraków, a zgromadzonych przywitał prezes Zarządu Oddziału Warszawskiego Stanisław Sikorski. Następnie dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej Artur Pozorek wręczył prezesowi Stanisławowi Sikorskiemu nadany przez marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika Oddziałowi Warszawskiemu Medal Pamiątkowy „Pro Mazovia”.

W dalszej części wykład pt. „Sybiracy w tradycji niepodległościowej” wygłosił dr Ryszard Miazek z Muzeum Historii Ruchu Ludowego. Następnie swoimi wspomnieniami z wywózki na Sybir podzielili się Józef Przybyła oraz Mieczysław Koralewicz.

Spotkanie zamknął występ chóru ze szkoły w Kalinowie. Największe wrażenie na uczestnikach spotkania zrobiły „Listy z Kołymy” w interpretacji absolwentki kalinowskiej szkoły Agnieszki Krupy.

Dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej Artur Pozorek wręczył przyznany Oddziałowi Warszawskiemu Medal Pamiątkowy „Pro Mazovia” i dyplom

W imieniu Oddziału Warszawskiego medal odebrał prezes Zarządu Oddziału Stanisław Sikorski

 

Medal Pamiątkowy „Pro Mazovia”

Młodzież z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Zesłańców Syberyjskich w Kalinowie z dyrektorem Adamem Jabłonką oraz nauczycielkami Ewą Krupą i Beatą Dankowską

Autor: Maria Stankiewicz, wiceprezes Zarządu Oddziału Warszawskiego ZS

Click to listen highlighted text!