W dniu 19 kwietnia 2018 r. w Warszawie niezwykle uroczyście obchodzona była 75. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Sybiracy wzięli udział w zorganizowanym w ramach obchodów posadzeniu w Alei Drzew Pamiątkowych przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie dębu upamiętniającego to wydarzenie.

Uroczystość rozpoczęła prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która oddała hołd żydowskim mieszkańcom stolicy walczącym bohatersko o swoją godność i człowieczeństwo podczas dokonywanej przez Niemców z metodycznym okrucieństwem likwidacji getta. Dąb ma być symbolem pamięci o zamordowanej podczas II wojny światowej, a stanowiącej w okresie międzywojennym 1/3 mieszkańców, żydowskiej ludności Warszawy, o jej odwadze, bohaterstwie i poświęceniu oraz być ostrzeżeniem dla przyszłych pokoleń, że nie można budować historii na ludzkiej krzywdzie, cierpieniu i gruzach. Prezydent przypomniała, że podobny dąb upamiętnił wcześniej polskich obywateli Kresów Wschodnich skazanych przez totalitaryzm radziecki na wywózkę na Syberię i do Kazachstanu.

Halina Birenbaum, więźniarka getta warszawskiego i obozów koncentracyjnych, odczytała wzruszający wiersz, który poświęciła swojej koleżance z obozu w Auschwitz.

Następnie, po odegraniu hejnału Warszawy, odczytany został akt zasadzenia dębu. Posadzenia dębu wraz z prezydent stolicy dokonali wyróżnieni w tym dniu honorowym obywatelstwem Warszawy Halina Birenbaum, Krystyna Budnicka i Marian Turski.

W uroczystości wzięli udział mieszkańcy stolicy, w tym Sybiracy.

Przemawia prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz

Wystąpienie Heleny Birenbaum

Posadzenie dębu upamiętniającego 75. rocznicę powstania w getcie warszawskim

Autor: Beata Żyłkowska, zdjęcia Kalina Jaskólska

Click to listen highlighted text!