To już XXVI Pielgrzymka Sybiraków do tronu Królowej Polski w dniach 9–10 maja 2015 r. Przybyli tu z całej Polski, by jak w latach poprzednich podziękować Matce Bożej za ocalenie z niewoli na „nieludzkiej ziemi”. Dziś na Jasną Górę przybywają nie tylko świadkowie tamtych okrutnych czasów, towarzyszą im również dzieci, wnuki, nawet prawnuki oraz rodziny żołnierzy spod Monte Cassino.

Niedzielne uroczystości na Wałach Jasnogórskich rozpoczęły się zbiórką pocztów sztandarowych, przedstawicieli organizacji kombatanckich, szkół i pielgrzymów pod pomnikiem Mauzoleum Sybiraków. Tu odbyły się apel poległych oraz modlitwa za zmarłych i zamęczonych na Sybirze.

Następnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem.

Po apelu w Bazylice Jasnogórskiej odprawiona została suma pontyfikalna w intencji wszystkich Sybiraków i żołnierzy poległych pod Monte Cassino. Eucharystii przewodniczył ks. Zdzisław Banaś, krajowy kapelan Sybiraków i kustosz Sanktuarium Matki Boskiej Sybiraków w Grodźcu. W homilii ks. Zdzisław Banaś opowiedział o udręce na Syberii, nieludzkiej pracy ponad siły, głodzie, chłodzie przy wycinaniu drzew w temperaturze poniżej -50 stopni, w dwumetrowych zaspach, o tym, że kiedy przez kilka dni nie można było wydostać się ze swoich lepianek, zesłańcy puchli z głodu i zimna, o odmrożeniach rąk i nóg, o zapaleniach płuc, bez leków i jedzenia.

W imieniu ojców paulinów o. Krystian Gwioździk, podprzeor sanktuarium na Jasnej Górze, powiedział: „Jesteście już w podeszłym wieku, przybywa wam lat, ubywa zdrowia, dlatego serdecznie was witam i pozdrawiam. Wielu z was cierpiało i ginęło, dlatego chcemy pamiętać o naszych bohaterach, przed którymi chylimy nasze czoła, i musimy dołożyć wszelkich starań, by młode pokolenia nigdy o was nie zapomniały”.

Poczty sztandarowe

Msza w Bazylice

XXVI Pielgrzymka Sybiraków

Oprac.: Helena Kurzak, zdjęcia Krzysztof Świertok (Biuro Prasowe Jasnej Góry)

Click to listen highlighted text!