W dniu 17 września 2023r. obchodziliśmy 84 rocznice napaści Związku Radzieckiego na Polskę, 84 rocznice deportacji Polaków na Sybir i Dzień Sybiraka.
Uroczystości w Gminie Rogoźno rozpoczęły się uroczystą Mszą św. w intencji Ojczyzny i Sybiraków w kościele pw. Ducha Świętego. Słowo Boże wygłosił proboszcz ks. Adam Czechorowski, który również dokonał poświęcenia ornatu liturgicznego z wizerunkiem Matki Bożej podarowanego przez Koło Związku Sybiraków Rogoźno – Wągrowiec w podziękowaniu za modlitwę
i odprawiane Msze święte podczas uroczystości organizowanych przez Sybiraków.

Dalsza część upamiętnienia poległych Sybiraków odbyła się na Placu Jana Pawła II, przed Krzyżem Katynia i Sybiru. W tych doniosłych wydarzeniach udział wzięły poczty sztandarowe, szkoły, organizacje społeczne oraz władze samorządowe. Uroczystość rozpoczęto hymnem państwowym. Następnie głos zabrał prezes koła Włodzimierz Sadłowski, który przypomniał tragiczne losy polskich zesłańców na Sybir. Kwiaty przed pomnikiem złożyły liczne delegacje, po czym nastąpiło odśpiewanie Hymnu Sybiraków.

Kolejną częścią uroczystości było spotkanie w sali Ośrodka Kultury z przygotowaną częścią artystyczną.
Za zasługi dla Związku Sybiraków odznaczone zostały : Danuta Dworzańska, Małgorzata Skwisz, Angelika Pilarska oraz Zespół Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Rogoźnie.
Wręczone zostały okolicznościowe „certyfikaty pamięci” dla szkół biorących udział w konkursie plastycznym poświęconym pamięci Sybiru. Nie zabrakło podziękowań dla osób, które wspierają działalność Związku Sybiraków. W uznaniu za zasługi wniesione w działalność związku, w 95 rocznice powstania wręczone zostały medale pamiątkowe  „95 ROCZNICA POWSTANIA ZWIĄZKU SYBIRAKÓW”.

Tekst: Paweł Wojciechowski
Foto  : Małgorzata Skwisz, Henryk Janus

 

Click to listen highlighted text!