09.11.2022 r;. w Bibliotece pod Atlantami w Wałbrzychu uroczyście otwarto wystawę zatytułowaną „Sybir. Utrwalone w kadrze. Zapamiętane w obrazach”.

Dyrektor Biblioteki pod Atlantami Renata Nowicka przywitała zaproszonych gości Wiceprezydent Wałbrzycha dr Sylwia Bielawska, Izabela Katarzyna Mrzygłocka – poseł na Sejm RP, Burmistrz Boguszowa-Gorc Sylwię Dąbrowską, Burmistrza Mieroszowa Andrzeja Lipińskiego, Sekretarz Zarządu Starostwa Powiatowego Wiolettę Muszyńską oraz gościa specjalnego z Krakowa dr Annę Hejczyk. Powitano też Prezes Koła ZS w Wałbrzychu Joannę Baniukiewicz, Wiceprezesa Zarządu Głównego ZS w Warszawie Adama Mitelszteta, Sybiraka ks. Prałata Stanisława Pająka oraz Sekretarza Koła ZS w Wałbrzychu Wacława Kwiecińskiego. Na uroczystość zaproszeni zostali dyrektorzy i przedstawiciele wałbrzyskich i powiatowych szkół.

Następnie organizatorzy wręczyli upominki książkowe Honorowym Mecenasom Wystawy bez wsparcia, których nie byłoby możliwe zorganizowanie tej wystawy. Upominkiem tym była książka Danuty Komorowskiej „Upragniona kromka chleba”. Serdecznie wszystkim dziękujemy.

Po otwarciu nastąpiła prelekcja zaproszonej dr Anny Hejczyk z Krakowa, która przybliżyła obecnym z pomocą slajdów działalność Centrum Dokumentacji, Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń w Krakowie. To niezwykle pieczołowicie dokumentowanie historii syberyjskich zesłańców dla kolejnych pokoleń.

Otwarta wystawa jest szczególną, bo jest to jedyny taki znany reportaż fotograficzny z pasiołka w Kazachstanie. Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń jest w posiadaniu oryginalnych klisz tych zdjęć i aparatu fotograficznego, którym były robione. Znajdziemy na wystawie również obrazy pastelowe pokazujące losy żydowskiej rodziny z Krakowa, która przeszła przez Sybir i trafiła do Palestyny.
Serdecznie wszystkim dziękujemy i zapraszamy szczególnie szkolną młodzież. Wstęp na wystawę jest bezpłatny a wystawa będzie dostępna przez miesiąc od otwarcia.

Tekst: Wacław Kwieciński
Zdjęcia: Wacław Kwieciński, Biblioteka pod Atlantami, Gmina Mieroszów.

Click to listen highlighted text!