My, co raz mniejsza garstka żyjących Sybiraków mamy moralny obowiązek utrwalać pamięć o naszych losach w świadomości społeczeństwa, w którym przyszło nam egzystować. Winniśmy to ogromnej rzeszy naszych współtowarzyszy udręki na :”nieludzkiej ziemi”. Tych, którzy mieli mniej szczęścia, by powrócić do ukochanej Ojczyzny, jak i tych, którzy powrócili lecz już odeszli od nas. Obliguje nas do tego pojawiająca się w świadomości społecznej zacieranie prawdy historycznej.
My, Sybiracy przeciwstawiamy się temu ucząc na spotkaniach z młodzieżą w szkołach i organizując uroczystość Dnia Sybiraka w przestrzeni publicznej oraz stawiając trwałe znaki pamięci Golgoty Wschodu.

W dniu 27 kwietnia 2022 r. odbyła się czterdziesta sesja Rady Miasta Gdyni w trakcie, której miało miejsce wiekopomne dla gdyńskiego Koła wydarzenie. Podjęto uchwałę powołującą do życia „Węzeł Zesłańców Sybiru” w centrum miasta, w sąsiedztwie dworca kolejowego Gdynia Główna oraz pomnika Gdynian wysiedlonych.
Po wielu latach starań mamy upragniony „Węzeł Zesłańców Sybiru” w jakże prestiżowym miejscu miasta u zbiegu ulic: 10-go lutego, Dworcowej i Podjazd.

Doniosła uroczystość odbyła się 29 maja 2022 r. Rozpoczęła się Mszą św. w kościele pw. najświętszego Serca Pana Jezusa z udziałem władz miasta Gdyni, przedstawicieli władz wojewódzkich Gdańska, dowództwa 3 Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej, organizacji kombatanckich i młodzieży.
Zaszczycił nas swoją obecnością przybyły z Gdańska Sybirak Andrzej Gwiazda z małżonką. Uroczysty wydźwięk uroczystości nadał udział wojskowej asysty honorowej, Kompanii Honorowej, Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej oraz pocztów sztandarowych szkół i organizacji kombatanckich towarzyszących przemarszowi od kościoła na miejsce uroczystości, gdzie dokonało się odsłonięcie tablicy z nazwą przez Prezydenta Miasta Gdyni dr Wojciecha Szczurka i Prezesa Koła Związku Sybiraków w Gdyni Waldemara Świto.

W trakcie uroczystości osoby zasłużone dla Związku zostały uhonorowane medalami „90-lecia Związku Sybiraków” wręczonymi przez prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków Kordian Borejko przy asyście dyrektora biura wojewody Pana Tadeusza Giszcza.
Uroczystość zakończyła się zaproszeniem Sybiraków i Gości na „rozmowy Polaków” przy kawie i ciastkach (ufundowanych przez Wiceprezydenta Michała Gucia) w pobliskim Centrum Aktywności Seniora, które udostępniła pani dyrektor Bożena Zęlińska.

Miasto Gdynia wzbogaciła się o dodatkowy akcent patriotyczno-edukacyjny mówiący o „Zesłańcach Sybiru”. Sybiracy z gdyńskiego Koła Związku Sybiraków dziękują Radzie Miasta Gdyni za podjęcie tak ważnej dla Sybiraków uchwały:

Opracował: Waldemar Świto

Uczestników uroczystości wita Prezes Gdyńskiego Koła Związku Sybiraków Waldemar Świto
Odsłonięcia tablicy dokonują Prezydent Gdyni dr Wojciech Szczurek i prezes gdyńskiego Koła Waldemar Świto
Gdyńscy Sybiracy po odsłonięciu tablicy „Węzła Zesłańców Sybiru”

 

 

 

Click to listen highlighted text!