20 czerwca to symboliczna data wywózek:
– III kolejnej w 1940 r. – głównie wywożono tzw „bieżeńców” którzy znaleźli się na kresach uciekając przed Niemcami i nie zdążyli wrócić do Polski oraz inteligencję jako element kontrrewolucyjny, drobni kupcy;
– IV kolejna wywózka – zesłańcami byli: kolejarze, rzemieślnicy, bogaci rolnicy.

Warszawscy Sybiracy zbierają się przy symbolicznej Mogile Sybiraków na Cmentarzu Powązkach Wojskowych w Warszawie w rocznice masowych wywózek z lat 1940 i 1941 oraz późniejszych, by oddać cześć tym którzy oddali życie na nieludzkiej ziemi jak i tym którzy odeszli już po powrocie do kraju, czy tym którym nie było dane powrócić ….  Żal tylko wielki, że z każdym kolejnym rokiem jest nas coraz mniej na tych spotkaniach … Każdorazowo uroczystość rozpoczyna się hymnem sybirackim, po którym odbywa się liturgia prowadzona tym razem przez księdza Przemysława Śliwińskiego i wspólna modlitwa zebranych. Składamy kwiaty, zapalamy znicze … . Będziemy spotykali się przy Symbolicznej Mogile Sybiraków tak długo na ile pozwoli nam nasz stan fizyczny, psychiczny i intelektualny. Udział młodzieży z klas wojskowych i policyjnych z Zespołu Szkół w Komornicy pod opieką Pana Mirosława Gągolewskiego uświetnił naszą uroczystość.

W obecnym czasie aktualne wydarzenia na wschodniej granicy i nieludzkie mordy na Ukrainie budzą grozę i niewesołe refleksje. Życzmy sobie nawzajem zdrowia, zdrowia, zdrowia i wszelkiej pomyślności w tym trudnym czasie.

Tekst i zdjęcia: Leon Zujko

Ksiądz Przemysław Śliwiński w trakcie liturgii.
Młodzież z LO z Komornicy w trakcie uroczystości
Prezes Stanisław Sikorski w trakcie okolicznościowego przemówienia

 

 

 

Click to listen highlighted text!