17 września 2021r. obchody Dnia Sybiraka w Zespole Szkół Nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu.

 17 września obchodzony jest Światowy Dzień Sybiraka. To szczególne święto dla naszej szkoły noszącej imię Sybiraków. Ze względu na bardzo trudne warunki pogodowe, w tym roku uroczystości odbyły się w siedzibie szkoły.

Ważnym wydarzeniem było odsłonięcie tablicy pamiątkowej im. Sybiraczki – Danuty Rybickiej.  Uroczystość odbyła się z udziałem siostry Pani Danuty – Pani Zofii Biłowus, która dokonała aktu odsłonięcia.

Młodzież przedstawiła krótki program, przybliżający Osobę Pani Danuty.
Urodzona 26 maja 1929 r. we Lwowie, który do końca życia pozostał jej ukochanym miastem dzieciństwa i beztroski. W czasie okupacji Pani Danuta jako kilkunastoletnia dziewczynka, bardzo zaangażowała się w działalność harcerską. Po wojnie uznana przez władze sowieckie za wroga ludu, została aresztowana 6 kwietnia 1948 r. i zesłana do łagrów w Irkuckiej Obłasti. Tam, straciła 5 najpiękniejszych lat swojej młodości. Pracowała ponad siły, przy budowie kolei transsyberyjskiej przy 40 stopniowych mrozach a potem budowała miasto Angarsk. Jak sama mówiła, straciła zdrowie i młodość, ale nie straciła nadziei, i to ona pozwoliła jej przetrwać tę gehennę. Nie zabiła też w Niej wrażliwości na drugiego człowieka. Była ostoją Związku Sybiraków, zajmując się jako vice Prezes wszystkimi organizacyjnymi sprawami. Przychodziła do naszej szkoły na Spotkania z Patronem. Zasiadała w jury Międzyszkolnego Konkursu Poezji Sybirackiej. Podczas recytacji wierszy, zawsze niezmiernie wzruszona, nieraz widzieliśmy jak ukradkiem ocierała łzy. Te tragiczne wspomnienia z pobytu na nieludzkiej ziemi nigdy nie dały o sobie zapomnieć.
Młodzież zaśpiewała na koniec piosenkę o Lwowie, który był ukochanym miastem Pani Danuty.

Zaproszeni goście mieli również możliwość zwiedzania Szkolnej Izby Pamięci.

Zaproszeni goście- przedstawiciele Urzędu Miasta
Z prawej Zofia Biłowus – siostra Sybiraczki Danuty Rybickiej
Występ uczniów ZS nr 2
Przemówienie okolicznościowe – Sławomir Szczerkowski dyrektor ZS nr 2
Tablica pamiątkowa Danuta Rybicka – Sybiraczka
Akt odsłonięcia tablicy pamiątkowej przez siostrę Danuty – Zofię Biłowus
  Akt odsłonięcia tablicy pamiątkowej przez siostrę Danuty – Zofię Biłowus
Izba Pamięci

Tekst i zdjęcia: Renata Skowron

Click to listen highlighted text!