Na zaproszenie Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych grupa Sybiraków z Oddziału Warszawskiego Związku Sybiraków z Prezesem Stanisławem Sikorskim na czele wzięła udział w wyjeździe na Obchody 81.  rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wraz z grupą kombatantów z Bogusławem Nizieńskim, przewodniczącym Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz z grupą przedstawicieli Solidarności udającymi się na obchody 40. rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” wyruszyliśmy wczesnym rankiem 31 sierpnia 2020 r. z ulicy Kruczej w Warszawie do Gdańska. Nasze obawy wiązały się z załamaniem pogody, który spowodował olbrzymie ulewy i towarzyszącym nam ciągle padającym deszczem. Jednak czym bliżej byliśmy Gdańska tym aura stawała się sympatyczniejsza. Gdy już wjeżdżaliśmy do Gdańska witało nas pełne słońce. W pierwszej kolejności podjechaliśmy naszym autokarem w okolice gdzie miały się odbyć uroczystości związane z obchodami 40. rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Z okien autokaru było widać duże grupy ludzi z pocztami sztandarowymi, którzy udawali się w okolice pomnika przy bramie głównej stoczni gdzie już było widać gęstniejący tłumek,
W dniu l września o godz. 3 °° wyruszyliśmy na Westerplatte pod Pomnik Obrońców Wybrzeża, Przed wyjazdem dołączył do naszej grupy Prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków Pan Kordian Borejko.

Była ciemna noc i tylko pomnik z jego okolicami były oświetlone a w niebo skierowane były symboliczne smugi świateł reflektorów. Mimo chłodnego świtu musieliśmy sporo czekać na rozpoczęcie uroczystości. Na postawionych telebimach wyświetlane były filmy okolicznościowe a spiker co chwila zapowiadał przybycie ważnych oficjeli, w tym Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek, Marszałka Senatu RP Tomasza Grodzkiego i Mariusza Błaszczaka Ministra Obrony Narodowej, który był pierwszy raz głównym gospodarzem tej uroczystości. Na Westerplatte byli również obecni parlamentarzyści, przedstawiciele instytucji państwowych, samorządowych, kombatanci, harcerze, funkcjonariusze służb mundurowych oraz mieszkańcy Gdańska z Prezydent Miasta Aleksandrą Dulkiewicz.

Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się o godz, 4:45 bardzo głośnym dźwiękiem syren okrętowych (o tej porze 1939 roku nastąpił niemiecki atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową, ulokowaną na półwyspie koło Gdańska).

Okolicznościowe wystąpienia wygłosili Mariusz Błaszczak Minister Obrony Narodowej oraz Prezydent RP Andrzej Duda. Prezydent przekazał informacje historyczne dotyczące odnalezionych szczątków Obrońców Westerplatte, które zostały odkryte i zidentyfikowane podczas badań archeologicznych przeprowadzonych jesienią ubiegłego roku przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i pion śledczy IPN. Wręczył  też w obecności prezesa IPN dr. Jarosława Szarka i dyrektora Muzeum II Wojny Światowej dr. Karola Nawrockiego, noty identyfikacyjne rodzinom tych poległych żołnierzy Wojska Polskiego.

Bogusław Nizieński, przewodniczący Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, sędzia, były żołnierz Armii Krajowej, Kawaler Orderu Orła Białego wspominał jak zapamiętał jako 11-letni chłopiec tamten czas, podkreślił, że bohaterscy Obrońcy Wybrzeża dawali nadzieję i że zostali wystawieni na wysoką próbę.

Po okolicznościowych przemówieniach harcerze odczytali „przesłanie Westerplatte”. Następnie żołnierze Wojska Polskiego i zaproszeni goście odśpiewali Hymn Rzeczypospolitej Polskiej. W trakcie uroczystości sztafeta pokoleń złożona z kombatantów, harcerzy i żołnierzy zapaliła symboliczny Znicz Pokoju. Po raz pierwszy odegrany został „Marsz Bohaterów Westerplatte”, skomponowany przez zastępcę dowódcy Orkiestry Wojskowej w Krakowie por. Piotra Flisa specjalnie z okazji 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Został odczytany Apel Poległych, który uczczono salutem armatnim. Uroczystość tradycyjnie zakończyła modlitwa ekumeniczna za duszę poległych bohaterów, którą poprowadził biskup polowy Wojska Polskiego ks. gen. bryg. Józef Guzdek. Na zakończenie nad naszymi głowami przeleciały samoloty wojskowe z Dęblina, zostawiając na niebie symboliczne smugi w biało-czerwonych barwach.

Zmarznięci, ale poruszeni do głębi symboliką uroczystości wracaliśmy do miejsca zakwaterowania skąd udaliśmy się w drogę powrotną do Warszawy. Gdy zbliżaliśmy się do Warszawy zrobiło się pochmurno i powitał nas deszcz. Zmęczeni ale pełni wrażeń dziękujemy UDSKiOR za wzorowo zorganizowany wyjazd. Byliśmy przez cały okres pobytu pod czułą i fachową opieką przedstawicieli Urzędu za co składamy wyrazy uznania.

Maria Markiewicz i Stanisław Sikorski w autokarze w drodze do Gdańska
Maria Markiewicz na Westerplatte
Leon Zujko na Westerplatte
Czesław Czarkowski, Stanisław Sikorski i Roman Janiak na Westerplatte po uroczystości
Widok na Krzyże Solidarności przed bramą stoczni

Autor tekstu i zdjęć: Leon Zujko.

Click to listen highlighted text!