Rozpoczęła się kolejna edycja Nagrody IPN Kustosz Pamięci Narodowej
Do 10 marca br. instytucje, organizacje społeczne i osoby mogą zgłaszać kandydatów do XI edycji Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej”.
Nagroda „Kustosz Pamięci Narodowej” przyznawana jest polskim oraz zagranicznym instytucjom, organizacjom społecznym i osobom za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii Narodu Polskiego w latach 1939–1989, a także za działalność publiczną, zbieżną z ustawowymi celami Instytutu Pamięci Narodowej.
Podobnie jak w latach ubiegłych zachęcamy osoby i instytucje zainteresowane zgłoszeniem kandydatów do nagrody do wypełnienia wniosku o przyznanie nagrody dostępnego na stronie www.ipn.gov.pl w dziale „Najważniejsze wiadomości” i przesłanie go na adres e-mail kustosz@ipn.gov.pl.
W przypadku zgłoszenia kandydatury własnej należy przedstawić co najmniej jedna rekomendacje, instytucji, organizacji społecznej lub osoby fizycznej.
Od roku 2012 przyznawane będą również nagrody pośmiertne.
Nagroda została ustanowiona w lipcu 2002 roku przez Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej prof. Leona Kieresa. Inicjatorem wyróżnienia był prof. Janusz Kurtyka, ówczesny Dyrektor Oddziału IPN w Krakowie. Nagroda ma charakter honorowy, a jej laureaci otrzymują tytuł Kustosz Pamięci Narodowej. Nagroda ma umocnić szacunek dla narodowej przeszłości, chronić wartości, dzięki którym Polska przetrwała przez lata zniewolenia.
Nagrodę przyznaje Kapituła, której przewodniczy Prezes IPN. W skład wchodzą laureaci nagrody i osoby wskazane przez Kapitułę.
W roku 2012 nagroda zostanie przyznana już po raz jedenasty.
W latach ubiegłych zostali nią uhonorowani m.in.: śp. Elżbieta Zawacka, prof. Władysław Bartoszewski, Zofia i Zbigniew Romaszewscy, Związek Polaków na Białorusi, Społeczny Komitet Pamięci Górników KWK „Wujek” w Katowicach Poległych 16 grudnia 1981 roku.
Pod poniższymi linkami znajdą Państwo wniosek i więcej informacji:
http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/305/18862/Rozpoczela_sie_kolejna_edycja_Nagrody_IPN_Kustosz_Pamieci_Narodowej.html
http://ipn.gov.pl/portal.php?serwis=pl&dzial=230&id=3702&sid=8e3d3bb90e85fd5fc41bf86ec50609ba

Instytut Pamięci Narodowej

Click to listen highlighted text!