Święto Wszystkich Świętych 1 listopada to ważny dzień w życiu Sybiraków. W tym dniu pomnik Ofiar Stalinizmu i „Kamienie Pamięci” swoją symboliką budzą ogromne zainteresowanie i zadumę odwiedzających Cmentarz Komunalny mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego.

O wystrój powyższych obiektów zadbały córki Sybiraka Jerzego Rzeczyckiego, panie Magdalena i Beata. Harcerze zaciągnęli warty honorowe. W dniu tym można było podziwiać ogromną ilość kwiatów złożonych pod wspomnianymi miejscami pamięci, a wieczorem setki zapalonych zniczy układały się w płonący dywan.

Dywan zniczy pod pomnikiem Ofiar Stalinizmu, wiązankę złożoną pod pomnikiem wykonały córki Sybiraka Jerzego Rzeczyckiego.

 

Lekcja historii w Dziewiątce

„Naród, który nie wierzy w swoja wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swoją wielkość i pragnąć jej”.

Pod takim hasłem 10 listopada 2011 r. przebiegały w Gimnazjum nr 9 im. Szarych Szeregów w Gorzowie Wielkopolskim uroczystości związane ze Świętem Niepodległości. Wzięli w nich udział, prócz uczniów i nauczycieli, przedstawiciele Koła Związku Sybiraków z panią Prezes Marią Dratwińską, proboszcz parafii pw. Świętego Krzyża Rafał Ziętek, emeryci i renciści.

Spotkanie dotyczyło 93. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Zaproszono wszystkich na lekcję historii, w czasie której przypomniano wspaniałe zwycięstwa, wielkie bitwy, husarzy i rycerzy polskich, którzy przez wieki stawali w obronie ojczyzny, wiary, wolności, honoru i innych nieprzemijających wartości. Jej celem było przywołanie chwalebnych dziejów, które przez wieki tworzyły pokolenia, rycerskich obyczajów i etosu polskiego żołnierza. Zwrócono uwagę młodych ludzi na wartości, które są ponadczasowe: Bóg, Honor i Ojczyzna! To właśnie hasło – umieszczane na sztandarach – było godne, by oddać za nie życie.

Akademia miała niecodzienny charakter, gdyż o historii Polski opowiedziano przy pomocy znanych wszystkim narodowych pieśni, niektóre z nich zostały zaprezentowane we współczesnej wersji.

Na zakończenie przywołano raz jeszcze słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego, by przypomnieć, że Święto Niepodległości to dzień radosny. Należy pamiętać, komu je Polska zawdzięcza. Należy pamiętać o rycerskich ideałach przekazywanych przez pokolenia, o sile polskiego oręża. Te wartości zadecydowały, że nawet w obliczu zaborów i klęsk powstań narodowych duch pozostawał wolny i odrodził się po 123 latach jako niepodległe państwo.

Podziękowanie wiązanką kwiatów i wierszem „Pożegnanie z Syberią” mówiącym o tęsknocie do Ojczyzny i powrocie do niej w imieniu Sybiraków złożyła urodzona na zesłaniu Władysława Skarżyńska. Wiersz ten napisała jej mama – Kazimiera Jaworska.

Uroczystość przygotowały panie Agnieszka Wroniak i Joanna Golec wraz z uczennicami z klasy II C i II F.

Lekcja historii w Gimnazjum nr 9 im. Szarych Szeregów, przygotowana m.in. przez nauczycielkę języka polskiego panią Agnieszkę Wroniak (druga z prawej) oraz uczennice klas II C i II F. Przybyłych witała dyrektor szkoły pani Katarzyna Gromiec.

Na uroczystość została zaproszona grupa Sybiraków.

 

Z okazji Święta Niepodległości członkowie Koła w Gorzowie Wielkopolskim uczestniczyli uroczystościach przygotowanych przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich z prezesem Piotrem Frankowem. Spotkanie uświetnił zespół śpiewaczy z Krzemieńca, a młodzież tamtejszego liceum przedstawiła montaż poetki z Brześcia pani Marii Sulim. Podczas uroczystości wręczone zostały Odznaki Honorowe Sybiraka członkom Towarzystwa – panom Władysławowi Olszowemu i Józefowi Pieluszczakowi – za duże zaangażowanie we współpracę z Kołem.

Zespół śpiewaczy z Krzemieńca Podolskiego swoim występem uświetnił spotkanie z okazji obchodów Święta Niepodległości.

 

Listopadowe uroczystości zwieńczył 29 listopada kameralny koncert artystek z Taszkientu – solistki Inny Kamarian i pianistki Juliany Krukowskiej, który odbył się w Osiedlowym Klubie Kultury „Jedynka” w Gorzowie Wielkopolskim.

Inna Kamarian, dysponująca sopranem liryczno-koloraturowym, ukończyła w Taszkiencie Państwowe Konserwatorium Muzyczne im. M. Aszrafi na wydziale śpiewu solowego, jest wykładowcą wokalu w Liceum Muzycznym im. W.P. Uspieńskiego. Choć z pochodzenia Azerka, śpiewa także w języku polskim.

Juliana Krukowska, pianistka akompaniatorka, studiowała w Państwowym Konserwatorium Muzycznym Uzbekistanu w Taszkiencie fakultet teorii muzyki. Obecnie zajmuje się muzyką organową i wykłada teorię muzyki w Państwowym Konserwatorium Muzycznym Uzbekistanu. Należy podkreślić, że pani Juliana ma w swoim rodowodzie polskie korzenie.

Obie panie dają wiele koncertów w świątyniach i na estradach Polski, Niemiec i Rosji. Jako zawodowy duet występują najczęściej w kościele katedralnym w Taszkiencie.

Koncert w Gorzowie Wielkopolskim poświęcony był m.in. piosenkom Anny German, urodzonej w miejscowości Urgencz w Uzbekistanie. Głos Inny Kamarian przypomina barwą głos Anny German, stąd w jej repertuarze znalazły się najbardziej znane przeboje artystki. Niektóre z nich były śpiewane w języku polskim wspólnie z widownią. Wzruszający jest fakt, że w dalekim Uzbekistanie są ludzie, którzy pielęgnują znajomość języka polskiego i śpiewają polskie piosenki. W programie znalazły się też dzieła Fryderyka Chopina i Jana Sebastiana Bacha, w tym brawurowo wykonane na zakończenie koncertu Ave Maria Bacha i Charles’a Gounoda. Nie obyło się bez bisów – na życzenie kierownika Osiedlowego Klubu Kultury „Jedynka” pani Władysławy Staryszak Inna Kamarian zaśpiewała w rodzimym języku pieśń ludową, w której zabrzmiały pięknie i smutno w polskim Gorzowie tony pełne tęsknoty i miłości.

Dziękując za piękny koncert, zebrani nagrodzili artystki ogromnymi brawami na stojąco. Pani Władysława Staryszak przekazała im upominki, prezes Koła w imieniu Sybiraków wręczyła kwiaty, a zebrani Sybiracy przekazali artystkom zebrane pieniądze.

O. Andrzejowi Kulczyckiemu, z którym artystki, po rekomendacji Ambasadora RP w Taszkiencie pana Mariana Przeździeckiego, przyjechały na koncerty w Polsce, w podziękowaniu sekretarz koła pani Halina Zalewska przekazała monografię Koła „20 lat Koła Związku Sybiraków w Gorzowie Wielkopolskim”.

Podczas kolejnego koncertu, 30 listopada, w kościele parafialnym Matki Bożej Królowej Polski, w którym znajduje się Kaplica Sybiraków, rozprowadzane były płyty Inny Kamarian i Juliany Krukowskiej, m.in. zawierające utwory Anny German.

Oprac.: Halina Zalewska, Sekretarz Koła w Gorzowie Wielkopolskim

 

Click to listen highlighted text!