Dnia 9 września 2018 r. o godz. 10.30 w Sanktuarium Golgoty Wschodu we Wrocławiu przy ul. Wittiga 10 odbyła się msza święta w intencji ojczyzny w ceremoniale wojskowym, upamiętniająca ofiary faszyzmu i reżimu komunistycznego w 79. rocznicę najazdu wojsk radzieckich na Polskę.

Jak co roku, eucharystia zgromadziła przedstawicieli organizacji kombatanckich: Związku Sybiraków, Klubu pod Baobabem, Dolnośląskiej Rodziny Katyńskiej, Klubu Wychowanków Szkół Polskich w Isfahanie, Związku Młodocianych Więźniów Politycznych Jaworzniacy, Rodziny Polaków spod Znaku Rodła. Nie zabrakło także przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej, Urzędu Marszałkowskiego, Centrum Historii „Zajezdnia” oraz Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej i młodzieży szkolnej wraz z opiekunami i pocztami sztandarowymi.

Mszę świętą w intencji ojczyzny zakończyły apel pamięci i salwa honorowa Kompanii Honorowej Wojska Polskiego. Pod ścianą Panteonu Wschodu delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze.

Po eucharystii w Izbie Pamięci Golgoty Wschodu odbyło się spotkanie międzypokoleniowe, w czasie którego młodzi i dorośli wrocławianie mogli posłuchać wspomnień kombatantów oraz opowieści o zgromadzonych pamiątkach. Na uczestników czekał słodki poczęstunek przygotowany przez Stowarzyszenie Pamięci Zesłańców Sybiru.

Dziękujemy wszystkim za wspólną modlitwę i udział w uroczystościach.

Autor: Lidia Gustaw, Stowarzyszenie Pamięci Zesłańców Sybiru we Wrocławiu

Click to listen highlighted text!