Wrzesień jest wyjątkowym miesiącem w naszej historii, a szczególnie dla nas – Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Netcie. Szczególny, bo właśnie 17 września obchodzony jest dzień naszego patrona – Dzień Sybiraka. Znacząca data, gdyż jest symbolem naznaczenia ich życia, sposobem na zachowanie w pamięci ich tułaczego losu. Przykładem poświęcenia i oddania się ojczyźnie. I właśnie, aby oddać hołd tym, którzy do niej wrócili, jak też i tym, co jeszcze są pośród nas i głoszą prawdę o losie Polaków, odbyła się w Parafii Miłosierdzia Bożego w Augustowie msza. Zgromadzili się na niej przedstawiciele władz lokalnych na czele z burmistrzem Augustowa i starostą powiatu augustowskiego, poczet sztandarowy Gimnazjum nr 2 w Augustowie, poczet Oddziału Związku Sybiraków w Augustowie, poczet Szkoły Podstawowej nr 6 im. Armii Krajowej w Augustowie, poczet II Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii i Polaków na Świecie, jak też poczet sztandarowy naszej szkoły. Wspólnie modliliśmy się za Sybiraków i wspominaliśmy ich losy, aby uświadomić współczesnym, jak mają dużo szczęścia, że mogą żyć w wolnym kraju, w którym nikt ich nie prześladuje za to, kim są, że są Polakami.

Wcześniej, 7 września, kolejny raz uczestniczyliśmy w XVIII Międzynarodowym Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru w Białymstoku. Towarzyszyły nam poczty sztandarowe wszystkich szkół gminy Augustów. Koordynatorem tego wyjazdu była dyrektor Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Netcie Henryka Mołodziejko, zaś sponsorem wójt gminy Augustów Zbigniew Buksiński. Z naszej szkoły pojechali również przedstawiciele nauczycieli, uczniowie klasy VIII i Wnukowie Koła Sybiraków. W tym roku Marsz odbywał się pod hasłem: „Przez Sybir do Niepodległej”. Była to dla nas dodatkowa lekcja historii dotycząca naszego kraju. Uświadomiła nam, jak wiele lat musiało upłynąć i jak wiele osób musiało zginąć, abyśmy mieli niepodległy kraj. Wyjątkowy wydźwięk ma to w tym roku – roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Kultywujmy naszą tradycję, poznawajmy naszą przeszłość, bo jak głosi nasz wielki rodak Jan Paweł II: „Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest Ojczyzna”.

Poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Netcie przy kościele Ducha Świętego w Białymstoku. Drugi od lewej prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Augustowie Jerzy Sienkiewicz

Reprezentacja Netty na XVIII Międzynarodowym Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru w Białymstoku

Obchody Dnia Sybiraka w Augustowie. Augustowscy Sybiracy i poczet Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Netcie z dyrektor Henryką Mołodziejko i opiekunem Teresą Kondracką

Autor: Anna Wąsewicz, nauczycielka Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Netcie

Click to listen highlighted text!