Maj to miesiąc maryjny, dlatego wielu pielgrzymów w tym czasie udaje się do różnych sanktuariów poświęconych Matce Bożej. Również Sybiracy z Ostrołęki oraz Troszyna postanowili w tym czasie pokłonić się Maryi królującej z wysokości, od około 400 lat, ze swego nadbramnego wzniesienia w Ostrej Bramie w Wilnie.

Pielgrzymowanie jest to czas rozważań. Niektórzy wolą oddawać się swym przemyśleniom w samotności, innym zaś przychodzi to łatwiej w gronie innych ludzi. Sybiracy, którzy postanowili wybrać się ze swymi intencjami do wizerunku Matki Boskiej Ostrobramskiej, do swojego pielgrzymowania zaprosili też uczniów i nauczycieli z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Zesłańców Syberyjskich w Kalinowie. Uczniowie czuli się niezwykle zaszczyceni tymże zaproszeniem. Nic więc dziwnego, że już długo przed planowanym wyjazdem byli podekscytowani. Większość z nich jechała na Litwę po raz pierwszy w życiu. Była to więc ich swoista „podróż w nieznane”.

Wczesnym rankiem 28 kwietnia 2018 r. autokar zabrał grupę z kalinowskiej szkoły sprzed kościoła w Ostrowi Mazowieckiej.

Pierwszy dzień wyprawy poświęcony był głównie zwiedzaniu Sanktuarium Matki Bożej w Studzienicznej koło Augustowa. Tu ksiądz kustosz ciekawie opowiedział historię tego świętego miejsca na wyspie. Gdy uczestnicy wyprawy zapoznali się z jego historią, przyszedł czas na zwiedzanie terenu – kaplicy, źródełka, pomnika św. Jana Pawła II, który podczas swoich pielgrzymek do Polski nawiedzał to miejsce. Zwieńczeniem pobytu w tym cudownym miejscu była modlitwa za Sybiraków – zarówno tych, których Bóg powołał już do siebie, jak również tych, których ziemska podróż nie dobiegła jeszcze końca.

Dalsza droga pielgrzymowania wiodła przez Sejny, dawną siedzibę diecezji sejneńskiej, dziś już nieistniejącej. W bazylice siostra zakonna oprowadziła wszystkich po świątyni i opowiedziała jej bogatą historię. Z kościoła wszyscy udali się do pobliskich zabudowań poklasztornych (klasztor paulinów), gdzie dziś mieści się Muzeum Ziemi Sejneńskiej. Znaleźć tu można ekspozycje dotyczące diecezji, historii i etnografii regionu, a także poświęcone mniejszości litewskiej zamieszkującej te tereny.

Późnym popołudniem cała grupa trafiła jeszcze do małej miejscowości przygranicznej – Berżniki, gdzie pod opieką proboszcza tejże parafii – ks. Władysława Napiórkowskiego, zwiedzano miejscowy cmentarz, na którym znajduje się wiele pomników poświęconych żołnierzom KOP oraz AK. Na zakończenie wspólnej wędrówki pomodlono się i zapalono znicze.

Kolejny dzień rozpoczął się dla pielgrzymów wcześnie rano podróżą do Wilna. Po dotarciu na miejsce pierwszym punktem była msza święta odprawiona przez ks. Władysława w intencji Sybiraków, w kaplicy przed cudownym wizerunkiem Matki Boskiej Ostrobramskiej. W nabożeństwie udział wzięły poczty sztandarowe Sybiraków z Ostrołęki oraz Szkoły Podstawowej w Kalinowie. Wspólna modlitwa i skupienie były niezapomnianym przeżyciem i wzruszeniem, szczególnie dla grupy młodzieży. Niezwykłe doznania duchowe potęgowało poczucie bliskości Matki Boskiej. Po mszy świętej pielgrzymi udali się w podróż mającą na celu zobaczenie najważniejszych obiektów Wilna. Były to głównie kościoły, np. Katedra Wileńska z kaplicą św. Kazimierza, kościół Świętego Ducha, kościoły św. Teresy oraz świętych Piotra i Pawła. Przewodnikiem po tych miejscach (także duchowym) był wspomniany ks. Władysław.

Największe wrażenie na wszystkich uczestnikach pielgrzymki, w tym również uczniach szkoły w Kalinowie, wywarło zwiedzanie cmentarza na Rossie. Rozpoczęło się ono od odwiedzenia grobu matki marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie spoczywa również jego serce. Tu ze sztandarami pomodlono się, złożono kwiaty i zapalono znicze. Sztandar kalinowskiej szkoły po raz pierwszy znalazł się w tak szczególnym miejscu, jakże ważnym dla odzyskania niepodległości przez Polskę 100 lat temu. Po dokładnym zwiedzeniu całego cmentarza nadszedł czas na powrót. Droga do domu znów biegła przez Augustów. Tym razem już w zupełnie innym nastroju – bardzo turystycznym. Wszyscy odbyli rejs statkiem po Kanale Augustowskim i okolicznych jeziorach. Podziwiano przepiękne wiosenne widoki, a młodzież z upodobaniem robiła sobie na ich tle niezapomniane fotografie.

Pielgrzymka do Wilna dla uczniów Szkoły Podstawowej w Kalinowie była jednym z bardzo cennych elementów ich wychowania patriotycznego, religijnego i obywatelskiego. Ten niecodzienny wyjazd mógł się odbyć dzięki życzliwości Sybiraków z Ostrołęki i okolic oraz ludzi dobrej woli, którzy wsparli finansowo to przedsięwzięcie. Szczególne podziękowania należą się jednak Lidii Załusce – prezes Zarządu Oddziału ostrołęckiego Związku Sybiraków, która zaprosiła młodzież na wspólny wyjazd. Podczas tego pielgrzymowania trwała ciągła, niecodzienna i niewymuszona lekcja historii. Młodzież miała okazję posłuchać wspomnień z zesłania, wspaniałych, płynących z serca wierszy, np. pani Anny Staszewskiej, oraz pośpiewać patriotyczne pieśni. Ten wyjazd w pamięci uczniów pozostanie na długie, długie lata…

Na tle Ostrej Bramy Sybiracy z Ostrołęki i młodzież z Kalinowa

Pielgrzymi przed Katedrą Wileńską

Ze sztandarami podążamy do grobu matki marszałka Piłsudskiego

Pielgrzymi przy grobie matki marszałka Józefa Piłsudskiego

Autorzy:  Adam Jabłonka, Edyta Dębek, zdjęcia Agnieszka Krupa

Click to listen highlighted text!